BLOG>

INFORMATIK BLOG YAZILARI

Parametrik Modelleme ve Doğrudan Modelleme mi

Parametrik Modelleme ya da Doğrudan Modelleme: Siz Hangi Taraftasınız?

Mühendisler, parametrik modelleme ve doğrudan modelleme arasındaki farkları ve hangisinin daha iyi olduğunu uzun zamandır tartışmaktadırlar. Bazıları doğrudan modellemenin özgürlüğünü ve esnekliğini severken diğerleri parametrik sistemlerdeki özellik tanımları ve boyut kontrol kapasitelerini tercih etmektedir.

Doğrudan modelleme, özellikler, kısıtlar ve orijinal tasarım amacı hakkında çok fazla kafa yormadan geometriyi hızlı bir şekilde tanımlama ve yakalama konusunda güç verir. Parametrik modellemeyle de, özellik ve kısıtlamaları kullanarak tasarım amacını yakalarsınız ve bu, kullanıcıların ürün parçalarının ailelerinde bulunanları gibi tekrar eden değişiklikleri otomatik hale getirmelerini sağlar.

Peki, hangi yöntem en iyisi? Doğrudan modelleme mi yoksa parametrik modelleme mi? Cevap “hepsi”. İkisinin de kendine göre faydaları olsa da en iyi CAD yazılımı iki modelleme yaklaşımını da kullanır. Doğrudan modellemeyi parametrik çevreye entegre eden üreticiler, daha hızlı, daha kaliteli ve yenilik odaklı olacaklarını dlayısıyla rekabetin önünde kalabileceklerini bilirler.

Fakat bunun hakkında konuşmaya başlamadan önce, doğrudan ve parametrik modellemenin bazı artı ve eksilerini tartmak istiyoruz.

Parametrik Modelleme: Artı ve eksiler

Parametrik Modelleme teknolojileri, titiz gereksinimler ve üretim kriterleri içeren tasarım görevleri için mükemmel bir seçimdir. Örneğin, tasarımcıların boyutlar, parçalar ve gruplar arasında tasarım amacı oluşturmaları gerekeceğinden, takımlar bir çekirdek tasarım üzerinde ufak değişiklikler içeren ürünler aileleri oluştururken genellikle parametrik hale gelirler. Bu durum değiştirilmesi ve düzenli olarak yinelenmesi gereken tasarımları destekler. Aynı zamanda delikler ve oluklar gibi “model ağacında” belirtilmiş olan değişiklik ve düzenlemeleri olan, ayrı özellikli modeller oluşturabilirler.

Parametrik modellemenin bazı faydaları şu şekildedir:

Tasarımda değişiklik yapıldlığında modelde otomatik güncelleme.

Bir şey değiştirildiğinde modelin nasıl davranması gerektiğini daha kolay tanımlayacak şekilde tasarım amacını kolaylıkla yakalama becerisi.

Parça aileleri için kolay tanımlama ve otomatik oluşturma.

Üretim süresini azaltacak şekilde ürerim süreçleri ile mükemmel entegrasyon

Ama parametrik teknolojinin bazı dezavantajları da vardır. Parametrik modelleme ile ilgili akla ilk gelen eksiklikler aşağıdaki gibidir:

Konsept tasarım sırasında parametrik 3D CAD, en kısa sürede en fazla 3D konsepti ortaya koymak isteyen tasarımcılara inanılmaz bir yük getirir.

Parametrik modellerin güncellenmesi, beklenemeyen tasarım değişiklikleri ortaya çıktığında, daha uzun sürer.

Doğrudan modelleme: Artı ve eksiler

Doğrudan modelleme, özelliklerden ziyade geometriyi yaratır; bu nedenle, tasarımcının özellikler ve özellikler arası bağımlılıkları ve bir değişikliğe neden olabilecek etkileri ile bağlamak istemediği kavramsal çabayı destekler.

CAD Yazılım Uzmanı Monica Schnitger bakın ne diyor?

Schnitger Şirketi kurucusu ve başkanı ve CAD yazılım endüstrisi analisti Monica Schnitger “İster parametrik ister doğrudan olsun, her bir yaklaşım kendi kullanım alanlarına sahiptir ve bu nedenle mükemmel bir CAD stratejisi ikisini de içerir,” demiştir.

Kendisine göre, “Kavramsal düşünme evresinde tasarımı hızlı bir şekilde değiştirmeniz gerektiğinde ve önceden tanımlanmış kurallarla yavaşlamak istemediğinizde doğrudan modellemeyi kullanmak mantıklıdır,” diye ekliyor.  “Serbest düşünmenin ve keşfetmenin önem arz ettiği detaylı tasarım sırasında, orijinal kavramına bir zarar vermeyecek yinelemeleri sağlamak için parametrik tasarım kullanmak daha mantıklıdır”. 

Sonuç: En iyi sistemler hem parametrik hem doğrudan yaklaşımı kullanırlar

Günümüzdeki ürün tasarımının karmaşıklığı ile baş etmek için iki yaklaşıma da ihtiyacınız olacak. PTC olarak, iPhone kap üreticilerinden, dijital görüntüleme şirketlerine kadar iki yaklaşımı da kullanan birçok örnek gördük. Bu firmalar tek bir ortamda, tek bir model üzerinde çalışırken parametrik ve doğrudan modelleme becerilerini içeren, tam özellikli modelleme aracı olan Creo’yu kullanıyorlar.

Creo hakkında daha fazla bilgi edinin

Creo, parametrik modellemeden doğrudan modellemeye geçişi (ve tam tersini) oldukça basit bir hale getirdi. Bu müthiş özellik bile, Creo’nın 3D CAD yazılım endüstrisinde lider olmasının nedenlerinden sadece biridir. Daha fazlasını öğrenmek için Creo sayfamızı ziyaret edin.

CAD Kategorisine geri dönebilir ya da 3 Boyutlu Modelleme için En İyi Yaklaşımı öğrenebilirsiniz.

Kaynak: PTC CAD Software Blog - Parametric vs. Direct Modeling: Which Side Are You On?  - Mark Brunelli 

SİZE ULAŞMAMIZI İSTER MİSİNİZ?

Çözümlerimiz ile size nasıl fayda sağlayabileceğimizi biz anlatalım.